Pla filamen nedir?

29/12/2021

Pla Filament

Pla filament en çok tercih edilen 3D yazıcı malzemelerinden bir tanesidir. Uygun fiyatlı olması ve bir yazıcı malzemesinden beklenebilecek pek çok özelliği verilmesinden dolayı pla filament tercih ediliyor. 3D baskı almak için kullanılan bu ürünün yüzlerce farklı rengi vardır. Renklerin canlı olması yazıcı malzemesinin uygun fiyata verilmesi ve tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasındadır.

Pla plastik geleneksel polimerlere karşı daha farklı bir yapıda üretildiği için yine fazlaca tercih edilmektedir. 3D yazıcılarda baskı kalitesini artırmak için ve baskıda kullanabileceğiniz renk sayılarında çeşitliliği yakalayabilmek adına pla filament tercihiniz olabilir. Pla filament çok fazla stres veya baskı ile karşılaşmaz ise ondan alınabilecek sonuç oldukça mükemmel olabilir.

Pla Filament Özellikleri

Pla filament çok fazla etkiye maruz kaldığı zaman gereken başarıyı gösteremeyeceği için özellikle ısı işlemi görecek olan yerlerde kullanılmaması gereken bir polimerdir. Pla filament çok fazla aşınmanın olmayacağı yerlerde kullanılabilir. Çok işlevsel olmayan aletler de, çok fazla yıpranma göstermeyecek olan oyuncaklarda p la flamantin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Telefon tutucu veya aksesuarlar gibi yerlerde pla filament kullanılması uygun değildir.

Gıda paketleme gibi alanlarda da pla filament özellikleri genel olarak güvenli bir ürün olduğu söylenmektedir. Bazı içecek türlerinde yaşanacak problemlerden dolayı kullanılması önerilmez. Yine de bu ürünün insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığı belirtilmiştir. Fla filament geri dönüştürülebilir özelliğe sahip olduğu için tekstil firmaları tarafından da sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Pla Filament Fiyatları

Pla filament i fiyatları ise merak edilen bir diğer konudur diyebiliriz. Pla filament diğer polimerlere göre uygun fiyata satılsa bile fiyatları üründen ne kadar miktarda alacağınıza göre değişiklik gösterir. Tercih edeceğiniz alan ile ilgili talep edeceğiniz farklılıklar bulunabilir. Pla filament için tercih edeceğiniz renk sayısı yine fiyatlarda önemli etkenlerden bir tanesidir.

Evde yapacağınız baskılarda da pla flament tercih edebilirsiniz. İnsan vücudu ile temasında herhangi bir zarar bulunmadığı için pla filament temas gerektiren yerlerde de sıklıkla kullanılabilir. Bu tarz yerlerde pla filamentin kullanımının tercih edilmesi bu ürünün fazlaca satılmasını da sağlar.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
PLA
Petg Filament Nedir?
PETG
PC
Pa6 Filament Nedir?
PA6
PA12
Abs Filament Nedir?
ABS
3D Yazıcı
3D Printer
3D flament çeşitleri
3D Filament
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı