Petg Filament Nedir?

29/12/2021

Petg Filament Nedir?

Dünyada en çok kullanılan polimerin ismi polietilen tereftalattır. Petg filament nedir, kelimesinde bulunan pet tanımı buradan gelmektedir. Polietilen tereftalat maddesinin üretilmesi sırasında içeriye glikon eklenmesi polietilen tereftalat glikoz yani Petg  filamentin oluşmasını sağlamaktadır. Dünya üzerinde pet maddesinden üretilmiş olan birbirinden farklı maddeler bulunuyor.

Oldukça esnek, kırılganlık oranı az olan ve şeffaf şekilde üretilmiş olan pek çok maddenin ana maddesi polietilen tereftalattır diyebiliriz. Bu maddeler aynı zamanda saydam bir görüntüye de sahiptir. Polietilen tereftalat maddesinin yazıcılarda kullanım ortamına uygun hale getirilebilmesi için glikoz eklenmesi sağlanmıştır.

Petg Filament Özellikleri

Petg filament özellikleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Bu madde FDM yazıcı tiplerinde oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Bunun dışında dayanıklılık oranı yüksek olduğu için baskı ve stres gereken yerlerde kolaylıkla kullanılabilir. Doğaya herhangi bir zararının olmadığı belirtilen pet-g filament bu sebeple de pek çok firma tarafından tercih ediliyor. Petg filament ürünlerinin şeffaf olması cam gibi bir görüntüye sahip olup aynı zamanda camdan hafif olması da tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasındadır.

Özellikle yiyeceklerle temasında ciddi bir sorun ortaya çıkarmadığı için mutfak aletlerinde Petg filament kullanımını görebiliyoruz. Ufak tefek aşındırıcı işlemler petg filament üzerinde ciddi bir sorun oluşmasına neden olmaz. Mesela zımpara gibi işlemler bu maddenin yüzeyine zarar vermez. Suya dayanıklı olması da yine Petg filamentin oldukça geniş bir alanda kullanımını sağlıyor.

Petg Filament Fiyatları

Petg  filament fiyatları tercih edeceğiniz ürünlerin boyutları ve pek çok özelliğine göre değişebiliyor. Öncelikli olarak ürünü nerede kullanacağınızı belirledikten sonra da fiyatlarla ilgili araştırmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Pet-g filamentlerde tercih edilebilecek renklerde çeşitlilik oldukça fazladır. Ayrıca ürünlerin boyutları gibi pek çok konu ile ilgili olarak da fiyatların değişebileceğini söyleyebiliyoruz.

Petg filamentin ısı dereceleri ve kullanılacak tablanın büyüklüğü gibi konular filamentin üretilmiş olduğu markalara göre değişiklik gösterebilir. Ürün alışını sağladıktan sonra bu ürünün kullanımı ile ilgili olarak ayrıntıları daha satıcı firmalardan öğrenebilirsiniz. Böylece üründen tam olarak fayda sağlanmış olur.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
Pla filamen nedir?
PLA
PETG
PC
Pa6 Filament Nedir?
PA6
PA12
Abs Filament Nedir?
ABS
3D Yazıcı
3D Printer
3D flament çeşitleri
3D Filament
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı