Abs Filament Nedir?

29/12/2021

Abs Filament Nedir?

ABS filament nedir; kullanım alanı oldukça geniş filament türlerinden bir tanesidir. Kelimenin açılımı Acrylonitrile Butadiene Styrene olarak bilinmektedir. Pla  filament  esnek ve şeffaf bir yapıya sahip filament türlerinden bir tanesidir. ABS filament pla filamentten sonra en çok tercih edilen bir filament çeşididir diyebiliriz.

ABS filamentin bu kadar tercih edilmesinin en önemli nedeni hafif olmasıdır. ABS filamentin hafif olduğu kadar ise sert ve dayanıklı olması önemli özellikleri arasındadır diyebiliriz. ABS filament ABS hammaddesinden elde ediliyor. Özellikle fabrika gibi alanlarda, üç boyutlu yazıcılarda ve daha pek çok alanda ABS filamentin çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Abs Filament Özellikleri

ABS filament özellikleri oldukça sağlam bir yapıya sahip olduğu için pek çok alanda kullanımı tercih edilmektedir. Otomotiv sektöründe, oyuncaklarda ve bazı sağlamlaştırma işlerinde kullanılan plastik malzemeler yerine ABS filamentin kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle mekanik alanlarda ABS filament çok sık tercih ediliyor. Dayanıklılık oranının çok yüksek olması bu alanlarda kullanımına yol açmaktadır. ABS filament yalıtkan bir maddedir. Elektronik parçaların korunması durumunda ABS filamentten ciddi manada destek alınıyor.

Bu sebeple ABS filamentin kullanım alanları daha çok koruma, sağlam madde ihtiyacı doğan yerler olarak belirlenebilir. ABS filamentin oldukça kırılgan yapısı esneme gerektirecek yerlerde kullanılmasını zorlaştırır. ABS filament kullanılırken FDM tipi yazıcılardan destek alınması işlerin daha yolunda ilerlemesini sağlar. Bunun dışında ABS filament ile yapacağınız işlemlerden sonra soğuma sırasında kırılma veya çatlama gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. ABS filament kullanırken tüm bu ayrıntıları dikkatli bir şekilde değerlendirerek işlemlerinizi yapmalısınız.

Abs Filament Fiyatları

ABS filament geri dönüştürülebilir bir özelliğe sahip değildir. ABS filament dayanıklı 3D yazıcılarda kullanabilirsiniz. Fakat 400 derecenin daha yukarısındaki sıcaklıklarda ABS filament kullanımında dikkat edilmesi önerilmektedir. ABS filament fiyatları ürünün markasına göre değişiklik gösterebilir. ABS filament kullanacağınız zaman ürünün doğaya doğrudan olmasa bile zaman içerisinde zarar veren bir ürün olduğunu bilmelisiniz.

Bu sebeple ABS filament tercih edeceğiniz ve kullanım sağlayacağınızda dikkatli bir şekilde tek seferde bu ürünü tam başarı kullanmanız önerilmektedir. Başarısız olan ABS filament boşa gider ve tekrar dönüştürülmesi mümkün olmaz. ABS filament saymış olduğumuz olumsuz özellikleri bir gerçektir. Fakat olumlu olarak ciddi manada randıman alınan bir ürün olması gerekli yerlerde ABS filamentin olumsuz değil olumlu olarak destek sağladığını gösterir.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
Pla filamen nedir?
PLA
Petg Filament Nedir?
PETG
PC
Pa6 Filament Nedir?
PA6
PA12
ABS
3D Yazıcı
3D Printer
3D flament çeşitleri
3D Filament
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı