3D Yazıcı

26/10/2021

3 boyutlu yazıcılar günümüzde oldukça popüler cihazlardır. Adından da anlaşılacağı üzere 3 boyutlu olarak tasarım üretme imkanı sunan makinelerdir. Üretilmek istenen şey ilk olarak sanalda tasarlanır. Daha sonra ise bunların somut bir hal gelmesi sağlanır. Çeşitli nesneleri üretmek için 3D yazıcı kullanımı oldukça yaygındır. İhtiyaç duyulan herhangi bir aparat olması durumunda üç boyutlu baskı yöntemi kullanılarak basılması sağlanabilir. Çizilen tasarımların prototipini üretmek ya da kendinizin tasarladığı özel bir ürünü üretmek için üç boyutlu yazıcılar kullanılır. Genel olarak açıklamak gerekirse bu yazıcı modelleri ile istenilen çok sayıda ürünü üretmek mümkün oluyor. 3 boyutlu yazıcılar teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha etkili ve kullanışlı olmayı başarıyor. Bu doğrultuda da kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor.

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

3 boyutlu yazıcıların çalışma prensibi biraz karmaşık olabilir. Ancak bunu basit bir şekilde açıklamak mümkündür. Temelde bir tasarım oluşturulur ve yazıcı tarafından bu tasarım 3 boyutlu şekilde basılır. Yazıcıların üretim yöntemi katmanlı imalat şeklinde tanımlanır. Katmanlı imalat kapsamında üç boyutlu tasarımların üretilmesi mümkün oluyor. Yazıcıların baskısında farklı maddeler kullanılabilir. En fazla kullanılan madde ise termo plastik materyaller kapsamında olan filamentlerdir. Baskı için en yaygın olarak kullanılan maddelerden birisi budur. 3D yazıcı çalışırken üç boyutlu bir tasarım ya da model gereklidir. Bilgisayar ortamında yapılan bu tasarım daha sonra makine tarafından basılır. Yazıcı tarafından algılanan tasarım, üç boyutlu bir şekilde üretilir. 3 boyutlu yazıcıların çalışma prensibi genel olarak bu şekildedir.

3D Yazıcı Kullanılarak Neler Tasarlanabilir?

3D yazıcılar, oldukça geniş kapsamlı ürünlerdir. Kullanıcıları sınırlandırmaz ve son derece kullanışlıdır. İstenilen her şeyi tasarlama ve üretme imkanı sunar. Prototip ürünler, hediyelik eşyalar, ev dekorasyon ürünleri, küçük ve orta boyutlu ürünler ve benzeri her şeyi 3D yazıcı kullanarak tasarlamak mümkündür. 3D yazıcıların oldukça fazla kullanılmasının temel sebeplerinden birisi aklınızdaki modelleri üretme imkanı sunmasıdır. Sanal ortamda tasarlanan birbirinden farklı ürünler bu sayede üretilebiliyor. Birbirinden farklı birçok ürünün tasarlanması ve üretilmesi amacıyla kullanılabilir.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
PLA
PETG
PC
PA6
PA12
ABS
3D Printer
3D Filament
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı