3D Printer

26/10/2021

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün birbirinden kullanışlı cihazlar çıkıyor. Bunlardan birisi de 3 boyutlu yazıcılardır. 3 boyutlu yazıcılar ile çeşitli ürünlerin tasarlanması ve üretilmesi mümkün oluyor. 3D Printer olarak adlandırılan cihazlar saatler içerisinde üç boyutlu ürünler ortaya koyabilir. 3 boyutlu üretim aynı zamanda katkısal üretim şeklinde de bilinir. Bilgisayar kullanılarak tasarlanan modeller, bu cihazlar kullanılarak somut nesneler haline getiriliyor. Cihazların en önemli özelliklerinden birisi hızlı bir şekilde üretim yapma imkanı sunmasıdır. Aynı zamanda ekstra bir fikstüre ya da kalıba ihtiyaç duyulmaz. Maliyet bakımından da uygun olması sayesinde kullanımı oldukça yaygındır. Küçük ya da orta boyutlu fark etmeksizin birçok parçanın ya da ürünün hem hızlı hem de uygun maliyet ile üretilmesi sağlanır.

3D Printer Modelleri Nasıl Çalışıyor?

3 boyutlu yazıcılarda çalışma mantığı olarak plastiğin eritilmesi ve üretimde kullanılması şeklinde gösterilebilir. Katmanlama teknolojisi kullanılarak üretilen ürünler, yapılan tasarım ile birebir olur. Yazıcıların çalışmasında ilk aşama modellemedir. 3 boyutlu tasarım programları kullanılarak modelleme yapılır ve bir tasarım oluşturulur. Daha sonra ise baskı aşamasına geçilir. 3D printer tarafından objenin katman katman serilmesi ile baskılama yapılır. Son aşama olarak ise yüzey iyileştirme gösterilebilir. Yüzey iyileştirme kapsamında üründeki çeşitli hataların düzeltilmesi ve yüzeyinin iyileştirilmesi sağlanır. Genel olarak üretim bu 3 aşama çerçevesinde gerçekleştirilir ve istenilen ürünler elde edilir.

3D Printer Teknolojisi

3 boyutlu yazıcıların teknolojisi oldukça gelişmiştir. Bu ürünlerde kullanılan teknolojiler farklı olabiliyor. Bu farklılıklarda en temel unsurlardan birisi katmanların oluşumudur. Örneğin SLS, FDM ve benzeri farklı teknolojiler bulunur. Yazıcılarda kullanılan teknolojiye bağlı olarak fiyatların değişken olması da mümkündür. Aynı zamanda cihazın ne kadar kapsamlı olduğuna bağlı olarak da ücretlerin değişkenlik göstermesi mümkündür. Bu teknolojiler gerek çeşitli ürünlerin gerekse aparatların üretilmesinde kullanılabilir. Günümüzde ev yapımında bile 3D printer kullanımı yapılıyor. Yani teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Hızlı çalışan ve kısa sürede kaliteli ürünler üretmeyi sağlayan cihazlar farklı amaçlar ile kullanılabilir.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
PLA
PETG
PC
PA6
PA12
ABS
3D Yazıcı
3D Filament
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı