3D flament çeşitleri

29/12/2021

3d Filament Nedir?

3D filament nedir sorusu sıklıkla karşımıza gelen sorulardan bir tanesidir. Üç boyutlu yazıcılarda modelleme işlemlerinin yapılabilmesi için termoplastik bir madde kullanılır. Bu maddelere filament ya da 3D filament denilmektedir. 3D yazıcılar günümüzde oldukça önemli aletlerdir. 3D yazıcıların önemi kadar 3D filamentlerin önemi de oldukça fazladır. Baskıda istenilen kaliteyi yakalayabilmek adına seçilecek olan filament ve filamentin kalitesi oldukça önemli etmenlerdir.

Günümüzde kullanılan 3D filamentler arasında ABS filament, pla filament  filament, pva filament, tpu filament, polyamid filament, Petg gibi pek çok ürün bulunmaktadır. Her birisinin birbirinden farklı özellikleri bulunabildiği gibi kullanım alanları da farklıdır.

3d Filament Ürünleri

3D filamentlerin birbirinden farklı çeşitleri bulunuyor. Öncelikli olarak ne basmak istediğinize karar vermeniz filament seçiminde önemli bir etken olacaktır. Filament seçerken üç kategoriye göre değerlendirmeleri yapabiliriz. Bu kategoriler; görsel kalite, mekanik olan olarak sağlanabilen performans ve baskı sürecinin nasıl ilerlediğidir. Isıya dayanıklılık, esneklik, ürün bittikten sonra beklediğiniz kaliteyi gösterip gösterememesi filament seçimlerinde önemli bir aşamayı oluşturuyor.

Bu nedenle yapacağınız işlemlerle ilgili hangi filamentlerin kullanımı daha başarılı bir sonuç getirecekse öncelikli olarak bunun tercihi yapılmalıdır. Daha sonrasında filamentin kullanılacağı alanda filamentin özelliklerine uygun bir baskı işlemi uygulanmalıdır. Aksi takdirde istenilen sonucu almak mümkün olmayacaktır. 3D filament ürünleri tüm bu etkenler değerlendirilerek tercih edilemelidir.

3d Filament Fiyatları

Bazı filamentler özellikleri gereği geri dönüştürülebilir yapıya sahiptir. Bazı filamentler ise geri dönüştürmeye uygun değillerdir. Geri dönüştürülebilir filamentlerin maliyetleri daha farklı değerlendirilirken dönüştürülemeyenlerde bu hesaplama farklı şekilde yapılmalıdır. Bunun dışında filamentlerin bir kısmı insan sağlığına zarar vermediği için kullanım alanlarında buna göre tercihler yapılabilir.

İnsan sağlığına doğrudan etki edecek yerlerde maliyeti ne olursa olsun kullanıma uygun olmayan filamentlerin tercih edilmesi uygun değildir. 3D filament fiyatları tercih edeceğiniz filamentlere göre, bunlardan alacağınız miktarlara göre ve renk seçimlerine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca filamentin üretici markaları da fiyatların belirlenmesi konusunda önemli etkenlerden bir tanesidir. Filament alırken tüm bu etkenleri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
Pla filamen nedir?
PLA
Petg Filament Nedir?
PETG
PC
Pa6 Filament Nedir?
PA6
PA12
Abs Filament Nedir?
ABS
3D Yazıcı
3D Printer
3D Filament
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı