3D Filament

26/10/2021

3D yazıcılar artık her alanda kullanılan gelişmiş teknolojik cihazlardır. Hayatın birçok alanında aktif şekilde kullanılarak çeşitli ürünlerin üretilmesinde tercih ediliyor. Hayal gücünüzü kullanarak tasarladığınız sayısız ürünün modellenmesi ve somut nesneler haline getirilmesi konusunda üç boyutlu yazıcılar işe yarar. Yazıcılarda üretim yapılabilmesi için çeşitli hammaddeler bulunuyor. En fazla kullanılan hammaddelerden birisi ise 3D filament oluyor. Kullanılan maddeye bağlı olarak da elde edilecek ürünün görünümü, işlevi ve kalitesi değişken olabiliyor. Hammaddelerde erime ve donma ısıları değişkenlik gösterebilir. Özellikle FDM teknolojisi kullanılarak yapılmış olan yazıcı cihazları genel olarak filament isimli maddeler ile birlikte kullanılıyor. Filament hem kullanışlı hem de kaliteli maddeler olarak ön plana çıkıyor.

Filamentlerin Çeşitleri Nelerdir?

 Filamentlerin birbirinden farklı çeşitleri vardır. 3 boyutlu yazıcılarda en fazla önem verilen konulardan bir tanesi kullanılan madde olur. Hangi maddenin kullanıldığına bağlı olarak elde edilen ürün de değişkenlik gösterir. 3D filament bu doğrultuda yaygın kullanılan bir hammadde olarak gösterilebilir. Filamentlerin ise ABS ve PLA olarak adlandırılan türleri oldukça sık tercih ediliyor. PLA türü kapsamında yer alan filamentler, çeşitli bitkisel ürünlerin kullanılması ile üretilir. Örneğin mısır nişastası, şeker kamışı gibi bitkiler bu amaçla sık kullanılır. Doğal ve çevre dostu olması sayesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Bununla birlikte ABS türünde yer alan filamentler ise petrol bazlı maddelerin kullanılması ile elde ediliyor. Çok dayanıklı bir madde olarak sağlam ürünler elde edilmesinde etkilidir.

Yazıcılarda Hangi Filamentler Tercih Edilmelidir?

3 boyutlu yazıcı sahibi olan ya da bu yazıcılardan satın alacak olan kişilerin en fazla takıldığı konulardan birisi hammadde tercihidir. Hammadde tercih edilirken amaca ve üretilmek istenen ürüne en uygun madde tercih edilmelidir. Filamentler bu noktada ön plana çıkıyor ve yaygın bir şekilde kullanılıyor. Farklı 3D filament modelleri arasından seçim yapılarak çok sayıda ürünü üretmek mümkün oluyor. Eşyalardan aparatlara kadar her türlü şeyi üretmekte kullanılabilir. Bu hammaddeler ile 3 boyutlu yazıcılar hem etkili hem de faydalı bir şekilde kullanılabilir.

Diğer Yazılar

TPU
PP
PLA Filament
PLA
PETG
PC
PA6
PA12
ABS
3D Yazıcı
3D Printer
3D Boyutlu Yazıcı
3 Boyutlu Yazıcı